czwartek, 23 lutego 2023

7/52 Stoczek Łukowski

 14 lutego 1831 roku, doszło do bitwy pod Stoczkiem, pierwszej bitwy powstania listopadowego. Korpus dowodzony przez gen. Józefa Dwernickiego zwyciężył wojska gen. Fiodora Geismara.

Bitwa ta nie miała dużego znaczenia taktycznego ale miała spore znaczenie moralne,  podnosząc ducha bojowego a jednocześnie wzbudzając respekt u przeciwnika.

Osobiście często bywam w Stoczku Łukowskim ze względu na niedaleką odległość tego miasta od miejsca zamieszkania. W biegu Grzmią Pod Stoczkiem Armaty wzięłem w tym roku udział po raz trzeci i był to moim zdaniem odpowiedni moment aby opisać to niewielkie miasteczko, które w moich okolicach słynie z największych targów zwanymi rynkami w Stoczku, które odbywały się zawsze we wtorek. Oprócz targów każdy przejezdny bez problemu zauważy pomnik bitwy pod Stoczkiem,  który jest umiejscowiony na sporym wzniesieniu, tuż przy DW803 od strony Seroczyna.

Jadąc z tej strony mijamy, znany okolicznym smakoszom pierogów Dworek Izydory, rzekę Świder, oraz Kościół parafiany pw. Wniebowzięcia NMP  . Tuż przy kościele znajduje się odnowiony i bardzo zadbany rynek. Można tu zobaczyć zabytkową armatę, której wystrzał jest sygnałem do startu w biegu o którym wspomniałem oraz popiersie gen Dwernickiego. 


Obok kościoła ma swój początek szlak turystyczny o długości 60 km który prowadzi przez rezerwat Dąbrowy Serockie, lasy w okolicach Domanic i Lipniak a jego koniec jest przy dworcu PKP w Siedlcach.  


Dla chętnych którzy chcą bliżej poznać historię Stoczka Łukowskiego, tradycyjnie już podsyłam link :

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz