wtorek, 25 kwietnia 2023

17/52 Wiązowna

 Jak podają różne źródła pierwsze wzmianki o Wiązownej datujemy na XIV wiek. Tradycja z XIX w. mówi, że nazwa wsi pochodzi od więzów, czyli kajdan. W Wiązownie oraz w sąsiednich wioskach  podobno osiedlano niegdyś przestępców. Mówi się, że zapisani byli w specjalnej księdze wiszącej na łańcuchach w dawnym pałacu wiązowskim. Inne źródła podają, że nazwa wsi pochodzi od gatunku drzew – wiązów, które niegdyś rosły tu w dużych ilościach. Dziś zachowały się one głównie na wysokim brzegu Świdra i w miejscowym parku. W centrum parku znajduje się pałac Lubomirskich, który został wybudowany w XVIII wieku.


Zabytkowy jest również tutejszy kościół, który został zbudowany w 1780 roku.
Przez Wiązowną przepływa urokliwa rzeczka Mienia, która pod Otwockiem wpada do Świdra. Prawie 70 % powierzchni gminy Wiązowna znajduje się pod ochroną. Są to rezerwaty przyrody oraz obszar Mazowickiego Parku Krajobrazowego.


Do tej pory Wiązowną znałem tylko z półmaratonu wiązowskiego, który odbywa się tutaj nieprzerwanie od 42 lat. Przeglądając mapy google natrafiłem jeszcze na ciekawy opis umocnień fortyfikacyjnych. Wystarczyło kilometr biegu w kierunku miejscowości o nazwie Emów i odnalazłem ich pozostałości. Drążąc temat dowiedziałem się że pierwsze forty powstały już w 1915 roku. Służyły obronie Warszawy a w 1944 roku zostały zburzone przez sowietów. Warto wspomnieć iż wjeżdżając do Wiązownej od strony Mińska Mazowieckiego możemy zobaczyć kopiec,  który również jest częścią tej fortyfikacji.



Wiązowna wywarła we mnie bardzo pozytywne odczucia.  Centrum wsi pięknie ogarnięte. Mnóstwo oznaczonych szlaków pieszych i rowerowych. O wszystkich można poczytać na stronie Goku :




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz