Na zakończenie roku, obiecany jakiś czas temu wywiad z panią Olgą Gajo- dyrektor Biblioteki Publicznej w Skórcu. Wywiad pojawił się w świątecznym wydaniu skórzeckiej gazetki parafialnej W Cieniu Krzyża.
A pod wywiadem mój wiersz, który napisałem na konkurs zorganizowany przez bibliotekę z okazji jej 75 - lecia.
Dzięki pani Oldze byłem w stanie zlrealizować wiele ciekawych przedsięwzięć. To dzięki niej powstała wystawa moich zdjęć, Charytatywny kiermasz ciast. Chętnie też odpowiadam na jej zaproszenia na spotkania z dziećmi.
Parafia to podstawowa jednostka organizacyjna kościoła katolickiego i innych wyznań chrześcijańskich. Centralnym ośrodkiem życia parafii jest kościół parafialny. W naszym kościele w ostatnim czasie często odbywają się koncerty. Oprócz kościoła i domu parafialnego są w naszej parafii miejsca bardzo znaczące w szerzeniu działalności kulturalnej. Takim miejscem od kilku lat jest skórzecka Biblioteka Publiczna. Zapraszam państwa na wywiad z panią Olgą Gajo – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu.
Pani Olgo, nie bez przyczyny poprosiłem panią o wywiad. Biblioteka Publiczna w ostatnim czasie systematycznie wpisuje się w życie parafialne naszej społeczności. Czytania Narodowe, spotkania z autorami i ciekawymi ludźmi, warsztaty dla dzieci i dorosłych. Skąd pomysły na to wszystko?
Dziękuję za zaproszenie do rozmowy, panie Tomku. Pomysły na nasze inicjatywy czerpiemy z wielu źródeł. Przede wszystkim słuchamy czytelników – to oni często podpowiadają nam, jakie tematy i aktywności ich interesują. Spotkania z autorami i ciekawymi ludźmi wynikają z chęci inspirowania i edukowania. Warsztaty natomiast to nasz sposób na rozwijanie kreatywności, a także danie możliwości integrowania się z innymi.
Uważam, że biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek, ale przede wszystkim przestrzeń do rozwoju i spotkań. Chcieliśmy stworzyć miejsce, które wspiera zainteresowania i jest dostępne dla wszystkich. Dzięki przeniesieniu biblioteki do nowego lokalu na Siedleckiej 9, mamy więcej miejsca na organizację spotkań. Często wychodzimy z swoimi działaniami poza ściany biblioteki, dosłownie w plener, o czym świadczą choćby Czytania Narodowe. Tradycyjnie już odbywają się one na skwerku w Skórcu, gdzie spotykają się wszystkie pokolenia. Chętnie odwiedzamy szkoły, wspieramy wydarzenia kulturalne i parafialne.
Jak zaczęła się pani przygoda z biblioteką?
Już jako dziecko uwielbiałam spędzać czas czytając książki, korzystałam z biblioteki szkolnej i gminnej. Zdecydowałam się studiować filologię polską, gdzie mogłam pogłębiać swoją znajomość literatury. Praktyki w siedleckich instytucjach kulturalnych pozwoliły mi zdobyć cenne doświadczenie, każda praca, którą do tej pory wykonywałam – również. Gdy podjęłam pracę w Gminnej Bibliotece Publicznej w Skórcu to była dla mnie ogromna radość i spełnienie marzeń.
Czy w skórzeckiej bibliotece parafianie znajdą książki o tematyce religijnej?
Oczywiście, są książki o tematyce religijnej i powiedziałabym, że mamy ich sporo. Można sprawdzić nasz katalog online na stronie skorzec.bibliotekimazowsza.pl lub odwiedzić bibliotekę bezpośrednio, aby zobaczyć nasze zasoby. Kupujemy kolejne książki na życzenie czytelników, można zawsze zgłosić jaką się chce. Jest stały procent czytelników zaglądających tylko do działu religijnego, głęboko wierzących i szukających.
Pani zaangażowanie w prowadzenie biblioteki zauważył chyba każdy, kto panią bliżej poznał. Czy zarządzanie biblioteką dla pani jest tylko praca czy można to już nazwać pasją?
Zdecydowanie to pasja. Dziś, po kilku latach pracy w bibliotece nadal czuję ten sam zapał do promowania czytelnictwa i kultury. Każdy dzień w bibliotece to dla mnie nowe wyzwania i możliwość poznawania fantastycznych ludzi, którzy mieszkają w naszej gminie/parafii. Ich udział w spotkaniach, konkursach, które organizujemy, talenty jakie pokazują, charyzma, kreatywność, chęć nauki – to coś niesamowitego. Każdego dnia zaskakują mnie pozytywnie. Wszyscy są wspaniali i godni uwagi.
Co ciekawego w planach na początek przyszłego roku?
Świętujemy 75 lat Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu - piękny jubileusz i powód do dumy. Z tej okazji spisuję historię biblioteki. Interesuje mnie też historia całej gminy Skórzec. Chcemy stworzyć w gminie Skórzec archiwum społeczne – dostępne cyfrowo i na miejscu w bibliotece dla każdego. Zachęcamy do przesyłania nam zdjęć, dokumentów, wspomnień, wszystko skanujemy i od razu oddajemy.
Nie spoczywamy na laurach, zamierzamy działać tak dalej. Myślimy o bajkowym balu dla dzieci z okazji urodzin Biblioteki. Planujemy nadal organizować spotkania, konkursy, warsztaty i nietuzinkowe wydarzenia, zajmować się lokalną historią i kulturą. Inspirować, wspierać w rozwoju, działać ponad podziałami. Zależy mi, by biblioteka była ciekawym miejscem na mapie Skórca i żeby każdy czuł się tu dobrze.